2022-05-29, sekmadienis, 06:21.     Šiandien Pagojukai saulė teka 05:03, leidžiasi 21:53, dienos ilgumas 16:50.

Mindaugo Milinio knygos sutiktuvės

2015-11-25, paskelbė www.mano Raseiniai.lt
Mindaugo Milinio knygos sutiktuvės

Skambant smuiko melodijai, kurią atliko Raseinių meno mokyklos mokytoja Jolita Oržekauskaitė, Kaulakių bibliotekoje sutikome žurnalisto, leidėjo, buvusio „Naujo ryto“ redaktoriaus Mindaugo Milinio istorinį romaną „Partizanas“.

 Knygoje – kvapą gniaužiantys nuotykiai, ašarą spaudžiančios lietuvių ūkininkų trėmimo scenos, šiurpių raudonarmiečių nusikaltimų Rytų Prūsijoje vaizdai, Lietuvos partizanų kovų su NKVD daliniais aprašymai, pergalės, išdavystės ir pralaimėjimai.

 Tai pirmasis Mindaugo Milinio parašytas istorinis romanas. 2010 m. žurnalistas surinko ir išleido Lietuvos jaunuolių, tarnavusių sovietinėje armijoje „internacionalinėje misijoje“ Afganistane atsiminimus, skausmingus iš to karo negrįžusių karių motinų pasakojimus ir išleido knygą „Afganistano kariai: Atsiminimai po trisdešimties metų. 1979 – 1989“, o 2012 m. išleido „Afganistano kariai“ antrąją knygą. Tai pirmosios knygos tęsinys, kurioje susitelkta į Afganistano karo priežastis, pateikiama detali istorinė medžiaga apie žiaurią ir intriguojančią Afganistano karo pradžią.

 Šios knygos Mindaugą Milinį įkvėpė rašyti toliau. Sukaupęs daug informacijos apie Lietuvos partizanus ir remdamasis jų prisiminimais, parašė istorinį romaną „Partizanas“. Knyga pradedama buvusių partizanų minčių citatomis. Viena iš jų – Liongino Baliukevičiaus, partizano Dzūko mintys „ Aš jaučiu, jog aš savo kraštą pamilstu vis labiau ir labiau. Jeigu man šiandien kas pasiūlytų laisvę Amerikoj, aš neišvažiuočiau. Geriau žūt čia garbingai kovojant, negu rankas sudėjus laukti kažko iš kažkur nukrentant. Pagaliau mūsų kraujas nenueis veltui. Mes turėsime teisę visiems žiūrėti tiesiai į akis, nes mes savo Tėvynės neapleidom. Na, ir kas gi mus nugalės, jei mes mirti nebijom, jeigu mes nugalėjome ir mirtį."

 Tikėjo laisve partizanų vadas Jonas Žemaitis sakydamas „Gal po penkiasdešimt metų, gal po šimto, bet Lietuva bus laisva ir mūsų darbus kitaip vertins“, o partizano Naglio mintimis „Mes privalome sau pavyzdžiu statyti tuos pilkuosius didvyrius – žuvusius už Lietuvos laisvę partizanus, kurie brangiausiąjį turtą – gyvybę paaukojo ant savo Tėvynės aukuro. Tų drąsuolių pavyzdys mums privalo būti kelrodis į mūsų brangiosios Tėvynės Lietuvos laisvę.“

 Knygos autorius pasidalino sukaupta informacija apie partizanų gyvenimą bunkeryje. Partizanams trūko ne tik šviežio oro, bet ir vietos. Buvo menka galimybė judėti. O dar ta aplink tvyranti drėgmė ir slegianti nežinia dėl ateities.

 Susitikimas baigėsi knygos įsigijimu ir autografų dalijimu.

 Džiaugiuosi, kad suspėjau suorganizuoti susitikimą su Mindaugu Miliniu ir jo knygos sutiktuves, nes žurnalistas jau išvyko iš Raseinių ir laikraštyje „Naujas rytas“ nebedirbs. Gaila, kad jaunas, kūrybingas žurnalistas, suteikęs daug naudingų permainų laikraščiui „Naujas rytas“ , jį paliko.

 

 Zita Gedminienė,
Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos Kaulakių filialo vyresn. bibliotekininkė

 

Contact formŠios dienos vardadieniai