2022-10-01, šeštadienis, 02:42.     Šiandien Pagojukai saulė teka 07:35, leidžiasi 19:06, dienos ilgumas 11:30.

Daugėja nelaimingų atsitikimų žemės ūkyje: ūkininkai nepaiso darbo saugos

2015-08-13, paskelbė Seniūnijų ŽINIOS
Daugėja nelaimingų atsitikimų žemės ūkyje: ūkininkai nepaiso darbo saugos

Pastaruoju metu šalies ūkiuose pasipylus nelaimėms, Valstybinė darbo inspekcija ragina visas žemės ūkio bendroves bei pavienius ūkininkus, organizuojant bei vykdant darbus nuosekliau instruktuoti darbuotojus, ypač naujai priimtus, akcentuojant galimus rizikos veiksnius (kritimas į kolektyvinėmis priemonėmis neapsaugotas grūdų priėmimo duobes, uždusimas užpylus biriomis medžiagomis, pvz., grūdais, sėklomis, sužalojimai veikiančiais įrenginiais, remontuojant juos neišjungus ir pan.) bei darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus.

 

 

Pabrėžtina, jog daugiausia nelaimingi atsitikimų darbe įvyksta dėl netvarkingos technikos naudojimo – nuo įrenginių judančių dalių nuimtos gamintojo numatytos apsaugos, neleidžiančios patekti darbuotojui į pavojingą zoną; įmonėse nevykdoma naudojamos technikos techninės būklės kontrolė. Darbininkai, paskirti dirbti su žemės ūkio technika, neinstruktuojami saugos ir sveikatos darbe klausimais, nesupažindinami su įrenginio gamintojo nustatytais įrenginio eksploatacijos reikalavimais, neįvertinama profesinė rizika. Be to, ir patys darbuotojai, nežinodami, kaip elgtis vienu ar kitu atveju (pav., sugedus, užstrigus įrenginiui ir pan.), rizikuodami susižaloti, imasi darbų, kurių jie nemoka.

 

 

Siekiant išvengti sunkių ir mirtinų traumų, būtina įvertinti ankstesnę patirtį. Pernai iki rugpjūčio 10 dienos įvyko 7 sunkūs ir 3 mirtini nelaimingi atsitikimai darbe, o per metus atitinkamai 12 ir 6 atvejai. Šiemet – 4 įvykiai, dėl kurių buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai ir 2 darbuotojai mirė. Neatitinkančios darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų reikalavimų, netvarkingos žemės ūkio technikos naudojimas žemės ūkio bendrovėse arba ūkininkų ūkiuose tapo mirtinų ar sunkių nelaimingų atsitikimų priežastimi.

 

 

Ypač atkreiptinas dėmesys į jaunų žmonių, moksleivių, dirbančių pas ūkininkus vasarą, pažeidžiamumą – dėl patirties, įgūdžių, o dažnai ir instruktavimo bei apmokymo stokos, jie nuskęsta grūdų aruoduose, norijose, juos sužaloja veikiantys įrengimai. Atsižvelgiant į tai, jog daugiausia nelaimingų atsitikimų darbe patiria darbuotojai, dirbantys pirmuosius metus, juos instruktuoti ir prižiūrėti reikia itin atsakingai, ypač atliekant grūdų džiovinimo, sandėliavimo, transportavimo darbus. Juolab, kad beveik kiekvienais metais atliekant minėtus darbus įvyksta nelaimingi atsitikimai darbe: 2013 m. Šiaulių rajone valydamas neišjungtą mobilią grūdų džiovyklą žuvo pas ūkininką R. K. dirbęs, tačiau kaip atlikti tokį darbą neapmokytas jaunuolis. Tais pačiais metais Jurbarko rajono ūkininko G. K. grūdų aruode nuskendo 13 metų berniukas. Šiemet rugpjūčio 7 d. Kėdainių rajone krovininio automobilio puspriekabėje užduso grūdais užpiltas 14 metų paauglys – šis atvejis primena, jog reikia užtikrinti, kad pašaliniai asmenys negalėtų patekti į pavojingas vietas, prieiti prie įrenginių ir pan.

 

 

VDI interneto svetainėje pateikiamos metodinės rekomendacijos, kaip saugiai atlikti žemės ūkio darbus, naudoti techniką; darbo inspektoriai taip pat gali pakonsultuoti visais su saugiu darbu susijusiais klausimais, surengti papildomą seminarą – tereikia kreiptis į VDI teritorinį skyrių.

 

 

Valstybinė darbo inspekcijos info.


 

Contact form

Šios dienos vardadieniai